Directed by
David Twohy |
Writing Credits (WGA)
Lucas Sussman | ... | (written by) & |
Darren Aronofsky | ... | (written by) and |
David Twohy | ... | (written by) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Matthew Davis | ... | Odell (as Matt Davis) | |
Bruce Greenwood | ... | Brice | |
Holt McCallany | ... | Loomis | |
Dexter Fletcher | ... | Kingsley | |
Nick Chinlund | ... | Chief | |
Olivia Williams | ... | Claire | |
Scott Foley | ... | Coors | |
Andrew Howard | ... | Hoag | |
Christopher Fairbank | ... | Pappy | |
Chuck Ellsworth | ... | Navy Pilot | |
Crispin Layfield | ... | Navy Lookout | |
Jonathan Hartman | ... | Schillings | |
Sebastian Knapp | ... | Sonar #1 | |
Max Casali | ... | Air Manifold | |
Alexis Conran | ... | Helmsman | |
Jason Flemyng | ... | Stumbo | |
Matthew Leitch | ... | Zap | |
Gary Broadway | ... | Mess Steward | |
Tim Plester | ... | Motormac | |
Craig Blake | ... | Steward | |
Zach Galifianakis | ... | Weird Wally | |
Mitchell Barnett | ... | Bow Planesman | |
David Crow | ... | Sonar #2 | |
Nick Hobbs | ... | Captain Winters | |
Chris Bridgeman | ... | Stern Planesman | |
David Twohy | ... | British Captain | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Paul Bayfield | ... | Radar Operator (uncredited) | |
Gary Bunn | ... | Submariner (uncredited) | |
John Colton | ... | Ensign Long (uncredited) | |
David Gries | ... | Rescue Sailor (uncredited) | |
DJ Perry | ... | Rescue Sailor (uncredited) |
Produced by
Darren Aronofsky | ... | producer |
Sue Baden-Powell | ... | producer |
Mark Indig | ... | co-producer |
Andrew Rona | ... | executive producer |
Eric Watson | ... | producer |
Bob Weinstein | ... | executive producer |
Harvey Weinstein | ... | executive producer |
Michael Zoumas | ... | co-producer |
Music by
Graeme Revell |
Cinematography by
Ian Wilson |
Editing by
Martin Hunter |
Casting By
Felicia Fasano | ||
Daniel Hubbard | ||
Anne McCarthy | ||
Mary Vernieu |
Production Design by
Charles Dwight Lee | ... | (as Charles D. Lee) |
Art Direction by
Mark Harris | ... | supervising art director |
Fred Hole |
Set Decoration by
Richard Roberts |
Costume Design by
Elizabeth Waller |
Makeup Department
Fae Hammond | ... | makeup artist |
Frances Hannon | ... | chief of hair / chief of makeup |
Susan Howard | ... | prosthetic makeup artist |
Giacomo Iovino | ... | senior mould maker |
Waldo Mason | ... | special makeup effects artist |
Daniel Parker | ... | prosthetics designer |
Rossana Parker | ... | makeup artist |
Sue Westwood | ... | prosthetics hair artist |
Shaune Harrison | ... | special makeup effects artist (uncredited) |
Duncan Jarman | ... | prosthetic makeup artist (uncredited) |
Bill Turpin | ... | prosthetic makeup artist (uncredited) / special makeup effects artist (uncredited) |
Production Management
Nigel Gostelow | ... | unit production manager |
Mark Indig | ... | unit production manager |
Brian McNulty | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
David Daniels | ... | first assistant director |
Toby Ford | ... | first assistant director: second unit |
Gary B. Goldman | ... | first assistant director: USA |
Barney Hughes | ... | second second assistant director |
Don H. Julien | ... | second assistant director: USA |
Olivia Lloyd | ... | second assistant director: additional photography |
Matthew Sharp | ... | second assistant director |
Gareth Tandy | ... | first assistant director: additional photography |
Art Department
Douglas Allam | ... | supervising plasterer |
Gari Bacon | ... | props |
Mark Bartholomew | ... | draughtsman |
Roger Bowles | ... | draughtsman |
Anthony Caron-Delion | ... | draughtsman |
Bryn Court | ... | sculptor |
James Enright | ... | modelmaker |
Paul J. Hayes | ... | construction coordinator |
John Kirsop | ... | construction head of department |
Carol Kupisz | ... | graphic designer |
Ginger McCarthy | ... | head rigger |
Brian Neighbour | ... | chargehand carpenter |
Sarah Robinson | ... | art department coordinator |
Terry Royce | ... | dressing superviser / props |
Alex Smith | ... | art department assistant |
Gert Stevens | ... | junior set designer |
Nick Thomas | ... | stand-by props |
Remo Tozzi | ... | draughtsman |
Bruce Barnes | ... | carpenter (uncredited) |
Quentin Davies | ... | dressing props (uncredited) |
Peter Lee | ... | model maker (uncredited) |
Brian Murray | ... | storyboard artist (uncredited) |
Brian Payne | ... | property master (uncredited) |
Adrian Start | ... | supervising painter (uncredited) |
Carl Wilson | ... | propmaker (uncredited) |
Sound Department
Chris Atkinson | ... | sound assistant |
Christopher Atkinson | ... | sound assistant |
Tim Boggs | ... | adr editor |
Bryan Bowen | ... | sound editor |
Kerry Carmean-Williams | ... | foley editor (as Kerry Carmean) |
Mark Choi | ... | sound editor |
Harry Cohen | ... | sound editor |
Patrick Cyccone Jr. | ... | re-recording mixer (as Patrick Cyccone) |
Zack Davis | ... | adr editor |
Richard Dwan Jr. | ... | adr editor / dialogue editor |
Eric Flickinger | ... | sound recordist |
Brian Fredrickson | ... | sound recordist |
Scott Martin Gershin | ... | sound designer / supervising sound editor |
Peter Gleaves | ... | adr mixer |
Laura Graham | ... | adr editor |
Craig S. Jaeger | ... | foley editor (as Craig Jaeger) |
Christian Joyce | ... | boom operator |
Michael Keller | ... | re-recording mixer |
Tony Lewis | ... | auricle operator |
Peter Lindsay | ... | production sound mixer |
Kimaree Long | ... | adr editor / dialogue editor |
Mark Ormandy | ... | additional sound |
Tom Ozanich | ... | sound editor |
Alan Rankin | ... | sound editor |
Blair Scheller | ... | boom operator: Michigan |
Branden Spencer | ... | sound editor |
Greg Steele | ... | adr mixer |
Hugh Waddell | ... | adr supervisor |
Kim Waugh | ... | additional sound |
Caron Weidner | ... | sound editor |
Greg Zimmerman | ... | foley recordist |
Peter Zinda | ... | sound editor |
Special Effects by
Michael Ahasay | ... | special effects assistant |
Sam Barkan | ... | special effects: Michigan |
Steve Benelisha | ... | special effects assistant |
Nick Bonathan | ... | special effects crew |
Sam Conway | ... | special effects coordinator |
Dave Eltham | ... | floor supervisor |
Jody Eltham | ... | special effects assistant |
Michael Fox | ... | special effects technician |
Darrell Guyon | ... | floor supervisor |
Steve Hamilton | ... | special effects supervisor (as Stephen Hamilton) |
Dan Homewood | ... | special effects technician |
Ian Lowe | ... | senior special effects technician |
Martin 'Marty' McLaughlin | ... | senior snow effects technician |
Brian Morrison | ... | mechanical effects supervisor |
David 'Pinkie' Thomas | ... | snow effects technician |
Simon Webber | ... | prosthetics artist |
Mark White | ... | senior special effects technician |
Scott Armstrong | ... | special effects (uncredited) |
Nick Finlayson | ... | senior special effects technician (uncredited) |
Tom Murtagh | ... | senior special effects technician (uncredited) |
Stephen Shelley | ... | snow effects technician (uncredited) |
Andy Simm | ... | special effects crew (uncredited) |
Visual Effects by
Richard Bain | ... | digital effects supervisor: Double Negative |
Adrian Banton | ... | digital compositor: Double Negative |
Pete Bebb | ... | modelling lead |
Philip Borg | ... | digital artist |
Jim Bowers | ... | digital matte painter |
Richard Briscoe | ... | digital compositor |
Leon Buckley | ... | video operator: visual effects unit |
Chris Burn | ... | digital compositor: Double Negative |
Peter Chiang | ... | visual effects supervisor: Double Negative |
Jeppe N. Christensen | ... | digital artist |
Frazer Churchill | ... | lead compositor |
Mike Connolly | ... | digital compositor: Double Negative |
Will Correia | ... | cg artist: double negative / modelling: double negative |
Dayne Cowan | ... | lighter: Double Negative |
Ciaran Crowley | ... | digital compositor |
Ken Dackermann | ... | digital compositor |
Michael Bruce Ellis | ... | compositor |
John Follmer | ... | head of production: MetroLight Studios |
Paul J. Franklin | ... | head of 3D: Double Negative |
Mark Freund | ... | visual effects supervisor: Pacific Title |
Gavin Graham | ... | effects animator: Double Negative |
Joseph Grossberg | ... | visual effects consultant |
Martin Gårdeler | ... | digital artist (as Martin Gardeler) |
Pete Hanson | ... | studio manager: Double Negative |
Jeremy Hattingh | ... | digital compositor |
Martin Hill | ... | technical supervisor: Double Negative |
Nic Hodgkinson | ... | digital artist |
Rudi Holzapfel | ... | senior compositor: Double Negative |
Alex Hope | ... | visual effects producer |
Jody Johnson | ... | digital compositor: Double Negative |
Olivier Junquet | ... | effects technical director |
Jesper Kjölsrud | ... | lead digital artist |
Isaac Layish | ... | digital artist |
Mattias Lindahl | ... | lead effects animator |
Andrew Lockley | ... | digital compositor: Double Negative |
Jolene McCaffrey | ... | digital compositor: Double Negative |
Fay McConkey | ... | visual effects producer |
Ken McGaugh | ... | technical supervisor: Double Negative |
Jake Mengers | ... | Senior 3D Animator - Double Negative |
Mark Michaels | ... | lead compositor |
John Moffatt | ... | digital compositor |
Alberto Montañés | ... | rotoscope artist |
Mike Pope | ... | digital compositor |
Martin Preston | ... | CG R&D programmer |
Chris Ryan | ... | cgi supervisor: MetroLight Studios |
Heather MacPhee Ryan | ... | compositor: MetroLight Studios (as Heather MacPhee) |
John Seymour | ... | visual effects editor: Double Negative |
Matthew Shaw | ... | video editorial |
Sarah Soulsby | ... | digital compositor: Double Negative |
Ileana Stravoskiadi | ... | digital artist |
Hayley Easton Street | ... | digital artist (as Hayley Easton) |
Jonathan Stroud | ... | R&D programmer: Double Negative |
Aksel Studsgarth | ... | digital artist |
Åsa Svedberg | ... | digital artist: Double Negative |
Jerry Weil | ... | digital artist: Metrolight Studios |
Sheila Wickens | ... | digital compositor: Double Negative (as Sheila Gorman) |
Dimitri Delacovias | ... | digital matte painter/supervisor: Double Negative (uncredited) |
James W. Kristoff | ... | executive in charge of production: MetroLight Studios (uncredited) |
Natalie MacDonald | ... | rotoscope artist (uncredited) |
Julian Mann | ... | texture programmer: Double Negative (uncredited) |
Gustavo Sanchez-Perez | ... | modeller (uncredited) |
Dobbie Schiff | ... | executive producer: MetroLight Studios (uncredited) |
Clare Tinsley | ... | visual effects coordinator (uncredited) |
Giuliano Dionisio Vigano | ... | digital artist (uncredited) |
Mark Wallman | ... | digital effects artist (uncredited) |
Stunts
Ben Bellman | ... | stunts |
Richard Bradshaw | ... | stunts |
Nick Chopping | ... | stunts |
Ben Cooke | ... | stunts |
Richard Dwyer | ... | stunts |
Bradley Farmer | ... | stunt double: Sebastian knapp |
Glenn Foster | ... | stunts |
Sy Hollands | ... | stunts |
Rowley Irlam | ... | stunt double: Bruce Greenwood |
Paul Jennings | ... | stunt coordinator |
Theo Kypri | ... | stunts |
Mike Lambert | ... | stunts |
Dominic Preece | ... | stunts |
C.C. Smiff | ... | stunts |
Thomas J. Larsen | ... | stunts (uncredited) |
William Willoughby | ... | stunt performer (uncredited) |
Steen Young | ... | stunt performer (uncredited) |
Camera and Electrical Department
John Bailie | ... | first assistant camera: "b" camera |
Kelly R. Borisy | ... | key grip |
Jeremy Braben | ... | aerial director of photography |
Leon Buckley | ... | video operator: second unit |
Makiko Carlson | ... | assistant camera (as Makiko Watanabe) |
Danny Espey | ... | electrician |
Faye | ... | focus puller: second unit |
Fred Folmer | ... | best boy grip |
Alan Grayley | ... | rigging electrician |
Michael Green | ... | focus puller 'a' camera |
Pip Hare | ... | second assistant camera: second unit |
Andy Hopkins | ... | key grip |
Dylan Jones | ... | camera trainee |
Nikos Kalimerakis | ... | best boy |
Michael Kohnhorst | ... | camera operator: second unit |
Michelle Mann | ... | assistant camera: second unit |
Vince McGahon | ... | camera operator: "b" camera / steadicam operator |
Dean Morrish | ... | underwater first assistant camera |
Chris Mulsoff | ... | set lighting |
David Norris | ... | camera operator: Wescam camera |
Dan Schroer | ... | camera loader: "b" camera, Michigan |
Basil Smith | ... | second assistant camera: additional photography |
Gary Smith | ... | grip |
Norman Smith | ... | gaffer |
Peter Talbot | ... | director of photography: second unit |
Martin Versfeld | ... | rigger: diver |
Shawn White | ... | lighting gaffer: second unit |
Jon Hurley | ... | camera trainee (uncredited) |
George Kohut | ... | camera operator (uncredited) |
Tony Rowland | ... | crane grip (uncredited) |
Mike Valentine | ... | underwater camera operator (uncredited) |
Casting Department
Freddy Luis | ... | casting associate |
Georgia Simon | ... | adr voice casting |
Chuck Douglas | ... | extras casting (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Annie Crawford | ... | costume supervisor |
Dave Croucher | ... | costumes |
Christof Roche-Gordon | ... | key costumer |
Editorial Department
Tracy Adams | ... | assistant editor |
Mike Bellamy | ... | senior digital film colorist |
Gavin Buckley | ... | first assistant editor |
Emily E. Ellis | ... | post-production assistant |
Michael Hatzer | ... | color timer |
Mo Henry | ... | negative cutter |
Lionel Johnson | ... | first assistant film editor: re-shoot |
Robert C. Lusted | ... | first assistant editor (as Bob Lusted) |
Debs Richardson | ... | assistant editor |
Music Department
Melissa Deanne Ferguson | ... | associate music editor |
Geoff Foster | ... | music mixer / music recordist |
Isobel Griffiths | ... | orchestra contractor |
Nick Ingman | ... | conductor |
Gregg Nestor | ... | music preparation (as Greg Nestor) |
Joe Rangel | ... | music supervisor |
Graeme Revell | ... | score producer |
David E. Russo | ... | music programmer (as Dave Russo) |
Tim Simonec | ... | orchestrator |
Randy Spendlove | ... | executive in charge of music |
Joshua Winget | ... | music editor |
Gavyn Wright | ... | orchestra leader (as Gavin Right) |
David Arch | ... | piano (uncredited) |
Mark Berrow | ... | musician: violin (uncredited) |
Nicholas Bucknall | ... | musician: clarinet (uncredited) |
Mark Curry | ... | scoring mixer (uncredited) |
Skaila Kanga | ... | musician: harp (uncredited) |
Everton Nelson | ... | violin (uncredited) |
Allen Walley | ... | musician: double bass (uncredited) |
Bruce White | ... | musician: viola (uncredited) |
Richard Ziegler | ... | additional music editor (uncredited) |
Warren Zielinski | ... | musician: violin (uncredited) |
Script and Continuity Department
Hilary Fagg | ... | script supervisor |
Mary Tallman | ... | script supervisor |
Transportation Department
Kurt Knudsen | ... | driver (uncredited) |
Additional Crew
John Adams | ... | special military background |
Alison Bage | ... | construction nurse |
Daren Bailey | ... | assistant marine coordinator / principal diving supervisor |
Jules Baker-Smith | ... | assistant to director |
Jackie Bazan | ... | publicist |
Camille Brown | ... | assistant: David Twohy |
Brian Cabildo | ... | yo-yo instructor |
Elizabeth Chambers | ... | production coordinator: Los Angeles |
Chloe Chesterton | ... | set runner |
Ian Creed | ... | diving/marine coordinator |
Linda Crook | ... | assistant production coordinator |
Michael Bruce Ellis | ... | creative consultant |
Jonathan Flis | ... | production assistant |
Michael Franck | ... | helicopter pilot |
Vincent J. Guastini | ... | creature concepts |
Andrew Haddock | ... | video coordinator |
Matt Hickey | ... | production assistant |
Harry L. Julian Jr. | ... | diving/marine coordinator: Michigan (as Harry Julian) |
Harry L. Julian Sr. | ... | marine consultant (as Harry Julian Sr.) |
Lance Julian | ... | marine consultant |
Mark R. Lindsay | ... | sales representative (as Mark Lindsay) |
Kenny MacDonald | ... | production assistant |
Noah Lee Margetts | ... | Group ADR Artist |
Daniel McCormick | ... | boat captain |
Terry Mettger | ... | production accountant: Michigan Unit |
Lee Murphy | ... | diving supervisor |
Maggie Phelan | ... | production accountant |
James Richardson | ... | assistant accountant |
Vail Romeyn | ... | production coordinator |
David E. Russo | ... | programmer |
David Ryan | ... | special military background |
Nina Saxon | ... | title designer |
Patric Scott | ... | unit publicist |
Nick Spetsiotis | ... | marine consultant |
Rebecca Sutton | ... | assistant coordinator |
Tony Tucker | ... | boat wrangler |
Chris Velazquez | ... | assistant production coordinator |
Suzie F. Wiesmann | ... | production coordinator (as Susie Ford Weismann) |
Tonia Wright | ... | assistant: Ms. Baden-Powell and Mr. Indig |
Brock T. Charde | ... | production assistant (uncredited) |
Anthony Gore | ... | post-production delivery (uncredited) |
Marcel Valcarce | ... | artist: main title (uncredited) |