29 wins & 84 nominations
- 2020 Nominee C.A.S. Award
- Outstanding Achievement in Sound Mixing for Television - Non-Fiction, Variety or Music - Series or Specials
- Bob Bronow (re-recording mixer)
Episode: "Sixty Foot Monster (2019)" - 2019 Nominee C.A.S. Award
- Outstanding Achievement in Sound Mixing for Television - Non-Fiction, Variety or Music - Series or Specials
- Bob Bronow (re-recording mixer)
Episode: "Blood & Water (2018)" - 2018 Nominee C.A.S. Award
- Outstanding Achievement in Sound Mixing for Television - Non-Fiction, Variety or Music Series or Specials
- John Warrin (re-recording mixer)
Episode: "Last Damn Arctic Storm (2017)" - 2017 Nominee C.A.S. Award
- Outstanding Achievement in Sound Mixing for Television - Non-Fiction, Variety or Music - Series or Specials
- Bob Bronow (re-recording mixer)
Episode: "The Widowmaker: Part 1 (2016)" - 2016 Nominee C.A.S. Award
- Outstanding Achievement in Sound Mixing for Television - Non-Fiction, Variety or Music - Series or Specials
- Bob Bronow (re-recording mixer)
Episode: "Lunatic Fringe (2015)"
- 2023 Nominee Primetime Emmy
- Outstanding Cinematography for a Reality Program
For "Call of a New Generation" - 2023 Nominee Primetime Emmy
- Outstanding Picture Editing for an Unstructured Reality Program
For "Call Of A New Generation" - 2023 Nominee Primetime Emmy
- Outstanding Sound Mixing for a Reality Program (Single or Multi-Camera)
- Jared Robbins (re-recording mixer)
For "Call of a New Generation" - 2022 Nominee Primetime Emmy
- Outstanding Picture Editing for an Unstructured Reality Program
- Rob Butler (supervising editor)
- Isaiah Camp (supervising editor)
- Alexandra Moore (editor)
- Adrian Orozco (additional editor)
- Alexander B. Rubinow (additional editor)
- Hugh Elliott (additional editor)
- Christopher Courtner (additional editor)
For episode: "Five Souls on Board". - 2022 Nominee Primetime Emmy
- Outstanding Cinematography for a Reality Program
- David Reichert (director of photography)
- Bryan Miller (director of photography)
- Kelvon Agee (director of photography)
- Charlie Beck (director of photography)
- Todd Stanley (director of photography)
- Dave Arnold (director of photography)
- Nathan Garofalos (director of photography)
- Shane Moore (director of photography)
- Randy Lee (director of photography)
- Jacob Tawney (director of photography)
- Sam Henderson (camera)
- Carson Doyle (camera)
- Antonio Baca (camera)
For "Series Body of Work"
- 2005 Nominee IDA Award
- Continuing Series
- Thom Beers
- Tracy Green
- Jeff Conroy
- Dean Ollins
- Rick Deppe
- Nathanial Havholm
- Chris Nee
- Cherie Silvera
- David McKillop
For episodes "Beat the Clock", "Dead of Winter", "Lady Luck" and "Man Overboard".
- 2016 Nominee Golden Reel Award
- Best Sound Editing - Short Form Documentary in Television
- Bob Bronow (supervising sound editor, sound designer)
- Noelle DiMarco (dialogue/adr editor)
- Laurence A. Ellis (music editor)
- 2015 Nominee Golden Reel Award
- Best Sound Editing - Long Form Sound Effects, Foley, Dialogue and ADR in Television Documentary
- Bob Bronow (supervising sound editor, sound designer)
- Doug Kern (supervising dialogue editor, supervising adr editor)
- Eddie Rodriguez (sound effects editor)
- Selina Zakaria (music editor)
Episode: "You'll Know My Name Is the Lord... (2014)" - 2014 Winner Golden Reel Award
- Best Sound Editing - Long Form Documentary in Television
- Bob Bronow (supervising sound editor, sound designer)
- Kevin Skaggs (sound effects editor)
- Jason Tuttle (dialogue/adr editor)
Episode: "The Final Battle"
- 2013 Nominee PGA Award
- Outstanding Producer of Non-Fiction Television
- 2012 Nominee PGA Award
- Outstanding Producer of Non-Fiction Television
- 2011 Winner PGA Award
- Outstanding Producer of Non-Fiction Television
- 2010 Nominee PGA Award
- Outstanding Producer of Non-Fiction Television
- 2009 Nominee PGA Award
- Outstanding Producer of Non-Fiction Television
- 2012 Nominee Astra Award
- Favourite Program - International
- 2008 Nominee Astra Award
- Favourite International Program
- 2016 Nominee Critics' Choice TV Award
- Best Unstructured Reality Show
- 2016 Nominee Critics' Choice TV Award
- Best Unstructured Reality Show
- 2015 Nominee Critics' Choice TV Award
- Best Reality Series
- 2014 Nominee Critics' Choice TV Award
- Best Reality Series
- 2015 Nominee OFTA Television Award
- Best Sound in a Series
- 2011 Nominee Gold Derby TV Award
- Reality Program
- 2009 Nominee Gold Derby TV Award
- Special Class Program
Contribute to this page
Suggest an edit or add missing content