Star Trek: Enterprise (TV Series)
Strange New World (2001)
Full Cast & Crew
Directed by
David Livingston |
Writing Credits
Gene Roddenberry | ... | (based upon "Star Trek" created by) |
Rick Berman | ... | (created by) & |
Brannon Braga | ... | (created by) (showrunner) |
Mike Sussman | ... | (teleplay by) & |
Phyllis Strong | ... | (teleplay by) |
Rick Berman | ... | (story by) & |
Brannon Braga | ... | (story by) (showrunner) |
Phyllis Strong | ... | (executive story editor) & |
Mike Sussman | ... | (executive story editor) |
Stephen Beck | ... | (executive story editor) |
André Jacquemetton | ... | (story editor) & |
Maria Jacquemetton | ... | (story editor) |
André Bormanis | ... | (staff writer) |
Cast (in credits order)
Scott Bakula | ... | Capt. Jonathan Archer | |
John Billingsley | ... | Dr. Phlox | |
Jolene Blalock | ... | Sub-Cmdr. T'Pol | |
Dominic Keating | ... | Lt. Malcolm Reed | |
Anthony Montgomery | ... | Ensign Travis Mayweather | |
Linda Park | ... | Ensign Hoshi Sato | |
Connor Trinneer | ... | Cmdr. Charles 'Trip' Tucker III | |
Kellie Waymire | ... | Crewman Elizabeth Cutler | |
Henri Lubatti | ... | Crewman Ethan Novakovich | |
Reynaldo Gallegos | ... | Crewman (as Rey Gallegos) | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Jef Ayres | ... | Crewman Haynem (uncredited) | |
Jane Bordeaux | ... | Female Crewmember (uncredited) | |
Mark Correy | ... | Engineer Alex (uncredited) | |
Evan English | ... | Ensign Tanner (uncredited) | |
Mark Major | ... | Illusory Alien (uncredited) | |
Pablo Soriano | ... | Illusory Alien (uncredited) | |
Gary Weeks | ... | Engineer (uncredited) |
Produced by
Rick Berman | ... | executive producer |
Brannon Braga | ... | executive producer (showrunner) |
John Farrell | ... | producer (as J.P. Farrell) |
Tim Finch | ... | co-producer |
Merri D. Howard | ... | supervising producer |
Peter Lauritson | ... | supervising producer |
David Rossi | ... | associate producer |
Antoinette Stella | ... | producer |
Dawn Velazquez | ... | producer |
Stephen Welke | ... | co-producer |
Brad Yacobian | ... | co-producer |
Music by
Dennis McCarthy |
Cinematography by
Marvin V. Rush | ... | director of photography |
Editing by
Daryl Baskin |
Casting By
Junie Lowry-Johnson | ||
Ron Surma |
Production Design by
Herman F. Zimmerman | ... | (as Herman Zimmerman) |
Costume Design by
Robert Blackman |
Makeup Department
Suzanne Diaz | ... | makeup artist (as Suzanne Diaz-Westmore) |
Roma Goddard | ... | hair stylist |
Ketty Gonzalez | ... | hair stylist |
Jeff Lewis | ... | makeup artist |
Brad Look | ... | assistant makeup artist |
Gloria Pasqua Casny | ... | hair stylist |
Second Unit Director or Assistant Director
Michael DeMeritt | ... | second assistant director |
Michael Risner | ... | second second assistant director |
Carrie Specht | ... | dga trainee |
Art Department
Alan Allinger | ... | stage foreman |
Victor Anderson | ... | propmaker |
Thomas J. Arp | ... | construction coordinator |
Craig Binkley | ... | property master |
Tony Chavez | ... | carpenter |
John Eaves | ... | concept artist |
Damon Hight | ... | prop maker gang boss |
Frank Leasure | ... | propmaker foreman |
Kimberly Leonard | ... | buyer |
Geoffrey Mandel | ... | scenic artist |
Sergey Mazurov | ... | propmaker/gangboss |
John Nesterowicz | ... | assistant property master |
Michael Okuda | ... | scenic art supervisor |
Ahna Packard | ... | set designer |
Michael Powels | ... | carpenter |
Charles Peter Russo | ... | assistant property master (as Charles Russo) |
Max Bozeman | ... | set dresser (uncredited) |
David E. Duncan | ... | production illustrator: props (uncredited) |
John Eaves | ... | production illustrator (uncredited) |
Sound Department
John Agalsoff Jr. | ... | boom operator |
Greg Agalsoff | ... | sound mixer |
Ron Cooper | ... | boom operator |
Chris Elam | ... | re-recording mixer |
Erich Gann | ... | re-recording sound utility |
Ashley Harvey | ... | sound editor (as T. Ashley Harvey) |
Darren T. Knaus | ... | digital assistant |
Dean St. John | ... | adr mixer |
Chris Trent | ... | foley mixer |
Bill Wistrom | ... | supervising sound editor |
Samet Yavuz | ... | adr editor (Turkish version) |
Dale Chaloukian | ... | dialogue editor (uncredited) |
Special Effects by
Jeffrey Baxter | ... | special effects |
Shawn Ronzio | ... | fabricator |
Dennis Yeager II | ... | special effects technician |
Visual Effects by
Foad Afshari | ... | visual effects artist |
Eric Hance | ... | environment artist / modeler |
Armen V. Kevorkian | ... | visual effects associate |
Steven Lloyd | ... | Senior Compositor/Digital Supervisor |
Fred Pienkos | ... | cgi supervisor: Eden FX / digital effects artist: Eden FX |
Matt Scharf | ... | visual effects coordinator |
Chris Zapara | ... | visual effects |
John Hirota | ... | visual effects compositor assistant (uncredited) |
Josh McGuire | ... | visual effects: EdenFX (uncredited) |
Stunts
Vince Deadrick Jr. | ... | stunt coordinator |
Camera and Electrical Department
Patric J. Abaravich | ... | electrician |
Eric S. Adamson | ... | electrician |
Gavin Ames | ... | steadicam operator |
Ben Betts | ... | key video engineer |
Randy Burgess | ... | first company grip |
Frank Detone Jr. | ... | grip |
René Domínguez | ... | best boy |
Robert Eyslee | ... | best boy electric |
Douglas Knapp | ... | camera operator |
Denise Okuda | ... | video supervisor |
Martin Reder | ... | lighting technician |
Costume and Wardrobe Department
Fran Murphy | ... | costumer |
Brian Dott | ... | space suit construction (uncredited) |
Editorial Department
Jonathan Paul Ramirez | ... | assistant editor |
Music Department
Jessica Harrison | ... | assistant |
Stephen M. Rowe | ... | music editor |
Alan Vavrin | ... | musician - percussion (uncredited) |
Script and Continuity Department
Jan Rudolph | ... | script supervisor |
Transportation Department
Gary Edelman | ... | transportation coordinator |
Additional Crew
Maggie Allen | ... | pre-production coordinator |
Denise Benz | ... | first assistant accountant |
Juan Carlos Fernandez | ... | assistant to producers (as Juan Fernandez) |
Gayliann Harvey | ... | assistant production coordinator |
Allison Intrieri | ... | WGA Fellow |
Terry Matalas | ... | production associate |
George Montgomery | ... | title designer |
Michael Okuda | ... | technical consultant |
Catherine Pittman | ... | head animal trainer |
Scott Rowe | ... | head animal trainer: dogs, cats |
Lenore Sena | ... | first assistant accountant |
Amanda Simonson | ... | assistant accountant (as Amanda Pooley) |
Amy D'Alessandro | ... | titles (uncredited) |
Evan English | ... | stand-in (uncredited) |
Robert Hollocks | ... | international marketing (uncredited) |
Guillermo Lecuona | ... | title designer: main title sequence (uncredited) |
Richard Sarstedt | ... | stand-in (uncredited) |