Directed by
Guy Browning |
Writing Credits (in alphabetical order)
Guy Browning | ... | (written by) |
Cast (in credits order)
Tom Mitchelson | ... | Tom | |
Alice Zawadzki | ... | Anya | |
Tom Yates | ... | Harry | |
Mike Kemp | ... | Albert | |
Steven Elder | ... | Brendan | |
Duncan Armitage | ... | Jason Grandage | |
Des Brittain | ... | Spud Collington | |
Lesley Staples | ... | Mrs Summers | |
Sharon Gavin | ... | Charlie | |
Anna Scott | ... | Jane | |
Kate Terence | ... | Liz Collington | |
Ivan Kaye | ... | Sean | |
Philip Herbert | ... | Bob Hardcastle | |
Tony Long | ... | Jack Partridge | |
Petina Hapgood | ... | Mary | |
Neal Higham | ... | Kevin | |
Sue Parker-Nutley | ... | Janet Hardcastle | |
Tracy Bargate | ... | Alison | |
Jo Lewis-Wood | ... | Julie Keene | |
Kev Lewis-Wood | ... | Billy Keene | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Lucy Aitken | ... | Lucinda Grandage | |
Nathan Appleton | ... | James | |
Sarah Curran | ... | Carole Morris | |
Ingrid Evans | ... | Dr Ursula Betteridge | |
Dominic Gaskell | ... | Sandpaper Morris | |
Rob Hall | ... | Man at Fete #1 | |
Ed Vaizey | ... | Local MP | |
Richard Ward | ... | Cyril Betteridge |
Produced by
Steffan Aquarone | ... | producer |
Simon Dando | ... | line producer |
Rebecca Watkin | ... | assistant producer |
Music by
Geoff Cottrell |
Cinematography by
Balazs Bolygo | ... | director of photography |
Editing by
Dave Stephenson |
Production Design by
Jan Carlisle |
Art Direction by
Dougie Ovenden |
Makeup Department
Emily Cambrey | ... | makeup artist |
Vanessa Green | ... | key hair stylist |
Angela McNight | ... | hair stylist |
Bernie Meyer | ... | key makeup artist |
Second Unit Director or Assistant Director
Jaz Allen-Sutton | ... | first assistant director: second unit |
Joe Churchill | ... | first assistant director |
Simon Cook | ... | second unit director |
Richard Edwards | ... | second assistant director |
Sildy MacAdie | ... | third assistant director: second unit |
Steven Owen | ... | third assistant director |
James Quayle | ... | second assistant director |
Jake Rollins | ... | second assistant director |
Ann Thompson | ... | third assistant director |
Neil Tuohy | ... | first assistant director |
Art Department
Derek Carter | ... | props continuity |
Sound Department
Rodney Berling | ... | supervising sound editor |
Adam Blenkiron | ... | sound recordist: second unit |
Ed Borgnis | ... | sound recordist |
Jamie Cameron | ... | spark |
Stephen Cumberland | ... | assistant sound editor |
Simon Howes | ... | boom operator |
Blair Jollands | ... | foley recordist |
Richard Lewis | ... | re-recording mixer |
Steven Parker | ... | re-recording mixer |
Camera and Electrical Department
Stephen Andrews | ... | focus puller |
Mike Archer | ... | gaffer |
Andrew Banwell | ... | second unit focus puller |
Ian Barton | ... | camera trainee |
Nick Beeks-Sanders | ... | b-camera operator |
David Bird | ... | clapper loader |
Lewis Bolland | ... | spark |
Balazs Bolygo | ... | camera operator |
Bence Bolygo | ... | spark |
Jamie Cameron | ... | spark |
Matt Choules | ... | camera trainee |
Jodi Clark | ... | grip: second unit |
Paul Clifford | ... | grip: second unit |
Philip Coleman | ... | key grip |
Barney Davis | ... | steadicam operator |
Graeme Dunn | ... | b-camera operator |
Tobias Eedy | ... | focus puller: second unit |
Jason Foster | ... | spark |
Ahmet Husseyin | ... | b focus puller |
Molly King | ... | camera trainee |
Mike Mahon | ... | electrician |
James McAleer | ... | aerial photographer / director of photography: second unit |
Craig Palmer | ... | best boy |
Becky Pescod | ... | camera trainee |
Joel Rainsley | ... | spark |
Fred Reed | ... | second unit dirtector of photography |
Richard George Robert Scott | ... | focus puller: second unit |
Sean Stafford | ... | spark |
Matthew Waving | ... | focus puller: "b" camera |
Stephen Webb | ... | digital information technician |
Casting Department
Andrea Phillips | ... | casting associate |
Costume and Wardrobe Department
Claire Belk | ... | costumer |
Amy Johnson | ... | costume continuity |
Editorial Department
Simon Cox | ... | colorist |
Ashleigh Wright | ... | colorist |
Location Management
Jeanie Bee | ... | locations unit manager |
Chris Carpenter | ... | location scout |
Alastair Gottfried | ... | location manager |
John Smith | ... | location scout |
Music Department
James Cummings | ... | musical assistant |
Script and Continuity Department
Sarah Hayward | ... | script timer |
Sarah Lewis | ... | script supervisor |
Transportation Department
Robert Archer | ... | driver |
Sam Bawden | ... | driver |
Julia Baynton | ... | driver |
Lara Froud | ... | driver |
Ron Green | ... | transportation coordinator |
Roger Jackson | ... | driver |
Steve Jones | ... | driver |
Chris Plush | ... | driver |
Additional Crew
Emily Cracknell | ... | production coordinator |
Susi Dalton | ... | child protection officer |
Jane Harris | ... | chaperone |
T.J. Hughes | ... | runner |
Sue Melling | ... | catering coordinator |
Dec Watson | ... | floor runner |
Sue Weaving | ... | catering coordinator |
Neil Weller | ... | production accountant |
Anna Williams | ... | runner |
Thanks
Deborah Smith Ford | ... | special thanks |