Once Upon a Time (TV Series)
Desperate Souls (2012)
Full Cast & Crew
Directed by
Michael Waxman |
Writing Credits
Edward Kitsis | ... | (created by) & |
Adam Horowitz | ... | (created by) |
Jane Espenson | ... | (written by) |
Cast (in credits order)
Ginnifer Goodwin | ... | Mary Margaret Blanchard | |
Jennifer Morrison | ... | Emma Swan | |
Lana Parrilla | ... | Regina Mills | |
Josh Dallas | ... | David Nolan | |
Jared Gilmore | ... | Henry Mills (as Jared S. Gilmore) | |
Raphael Sbarge | ... | Dr. Archie Hopper | |
Robert Carlyle | ... | Rumplestiltskin / Mr. Gold | |
Brad Dourif | ... | Zoso | |
Giancarlo Esposito | ... | Sidney Glass | |
Beverley Elliott | ... | Granny Lucas | |
Ty Olsson | ... | Hordor | |
Meghan Ory | ... | Ruby Lucas | |
Dylan Schmid | ... | Baelfire | |
Patti Allan | ... | Miss Ginger | |
Kate Bateman | ... | Mother | |
Conner Dwelly | ... | Morraine | |
Mark Gash | ... | Father | |
Daevyd Avalon | ... | Doc (as a different name) | |
C. Ernst Harth | ... | Burly Man | |
Gabe Khouth | ... | Tom Clark | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Jason Gale | ... | Voter (uncredited) | |
Wendy H. Meier | ... | Townsperson (uncredited) |
Produced by
Andrew Chambliss | ... | co-producer |
Jane Espenson | ... | consulting producer |
Kathy Gilroy | ... | producer |
Ian Goldberg | ... | co-producer |
David H. Goodman | ... | co-executive producer |
Adam Horowitz | ... | executive producer (showrunner) / executive producer |
Stephen Judge | ... | associate producer |
Edward Kitsis | ... | executive producer |
Steve Pearlman | ... | executive producer |
Samantha Thomas | ... | producer |
Liz Tigelaar | ... | co-executive producer |
Brian Wankum | ... | co-producer |
Music by
Mark Isham |
Cinematography by
Stephen Jackson | ... | director of photography |
Editing by
Mark Goldman | ... | (as Mark J. Goldman) |
Joe Talbot Hall |
Casting By
Veronica Collins Rooney |
Production Design by
Michael Joy |
Art Direction by
Cheryl Marion |
Set Decoration by
Mark Lane |
Costume Design by
Eduardo Castro |
Makeup Department
Cayley Giene | ... | makeup effects lab technician |
Sarah Graham | ... | makeup department head |
Diane Holme | ... | hair stylist |
Richard Kohlen | ... | first assistant hair |
Toby Lindala | ... | key prosthetics makeup: effects / key special makeup effects artist |
Zabrina Matiru | ... | key makeup artist |
Debra Wiebe | ... | hair department head |
Bev Wright | ... | key makeup artist: personal makeup artist |
Stacey Butterworth | ... | wig maker: Emilee de Ravin (uncredited) |
Diane Holme | ... | first assistant hairstylist (uncredited) |
Adina Shore | ... | first assistant hairstylist (uncredited) |
Production Management
Dennis Swartman | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Jennifer Carpenter Hernandez | ... | second assistant director |
Rob Duncan | ... | first assistant director (as Robert Duncan) |
Carol Korm | ... | key background coordinator |
Tim Macarthur | ... | background coordinator |
Ian Robinson | ... | assistant director |
Alex Burnett | ... | third assistant director (uncredited) |
Florian Halbedl | ... | trainee assistant director (uncredited) |
Art Department
John G. Anderson | ... | construction buyer |
Bill Burd | ... | property master |
Timothy Burd | ... | props (as Tim Burd) |
Niki Charalambopoulos | ... | scenic painter |
Sharon Dever | ... | construction buyer |
Hoka Duquette | ... | plasterer |
Brent Gloeckler | ... | head sculptor |
David Goodman | ... | assistant property master |
Harry Griffin-Beale | ... | construction coordinator |
David Inkster | ... | assistant property master |
Vladimir Lushnikov | ... | lead sculptor |
Michelle Pitney | ... | assistant set decorator |
Norm Spence | ... | Paint Coordinator |
Roger Trory | ... | set dresser |
Brian Cunningham | ... | concept illustrator (uncredited) |
Max Gloeckler | ... | sculptor (uncredited) |
Wendy McAllister | ... | storyboard artist (uncredited) |
Trevor Purvis | ... | set dresser (uncredited) |
Norm Spence | ... | paint coordinator (uncredited) |
Paolo G. Venturi | ... | illustrator (uncredited) |
Sound Department
Kyle Billingsley | ... | foley mixer |
Lindsay Bucknell | ... | production sound mixer |
Tom E. Dahl | ... | re-recording mixer (as Tom Dahl) |
Thomas DeGorter | ... | supervising sound editor (as Thomas E. deGorter) |
Mark D. Fleming | ... | re-recording mixer (as Mark Fleming) |
Catherine Flynn | ... | dialogue editor |
Paul Menichini | ... | sound designer |
Roger Morris | ... | adr recordist |
Lyndsey Schenk | ... | foley cuer |
Joseph Schultz | ... | supervising sound editor (as Joe Schultz) |
Noel Vought | ... | foley artist |
Nash Cubero Jr. | ... | foley assistant (uncredited) |
Gabrielle Gilbert Reeves | ... | dialogue editor (uncredited) |
David Long | ... | digital layback (uncredited) |
Tyler Parkinson | ... | pre-record engineer (uncredited) |
Special Effects by
Eric Bullock | ... | special effects |
Graham S. Hollins | ... | special effects technician |
Michael Radil | ... | special effects technician |
Mark Millward | ... | special effects assistant (uncredited) |
Harry Tomsic | ... | special effects foreman (uncredited) |
Visual Effects by
Dave Isaac Santos Abuel | ... | sr. compositor |
Richard Kilo Akuna | ... | visual effects |
Ardy Ala | ... | technical director |
Jessica Amzoll | ... | digital compositor |
Ravinder Brar | ... | visual effects artist |
Phillip Broste | ... | zeus supervisor |
Dale Fay | ... | on-set visual effects supervisor |
Dave Funston | ... | f/x supervisor |
Shelby Gilraine | ... | visual effects coordinator |
Kerry Graham | ... | visual effects artist |
Remi Lariviere | ... | paint lead |
Howard Lin | ... | recruiter |
Matthias Lowry | ... | digital compositor |
Chris Lucas | ... | roto/paint artist |
Sallyanne Massimini | ... | cgi supervisor |
Nathan Matsuda | ... | compositing supervisor |
Michael Miller | ... | 3d generalist: Zoic Studios |
Christina M. Murguia | ... | cg artist |
Tyler Nathan | ... | digital compositor |
Andrew Orloff | ... | visual effects supervisor |
Caleb Pennypacker | ... | visual effects artist |
Michael Plotnikov | ... | roto painter |
Scott Rosekrans | ... | character technical director |
Laura Jones Turner | ... | visual effects producer (as Laura Jones) |
Andrew Bardusk | ... | digital compositor (uncredited) |
Johnathon Cormier | ... | integration artist: Zoic Studios (uncredited) |
Joni Golley | ... | roto/paint lead (uncredited) |
Jack McAllan | ... | roto/paint artist (uncredited) |
Rob Price | ... | digital compositor (uncredited) |
Nate Smalley | ... | visual effects coordinator (uncredited) |
Kevin Struckman | ... | on-set prevision supervisor (uncredited) / zeus supervisor (uncredited) |
Cassy Vasile | ... | visual effects coordinator (uncredited) |
Stunts
Sally Bishop | ... | stunt double: Lana Parilla |
Crystal Dalman | ... | stunt double |
Gaston Morrison | ... | stunt coordinator |
Ashlea Earl | ... | stunt double: Lana Parilla (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Melissa Beaupre | ... | grip |
Trevor Berry | ... | best boy electric |
Caragh Fitzsimmons | ... | second unit: assistant camera |
Reg Gole | ... | first assistant camera |
Glen Hawkins | ... | camera crane |
Derek Heidt | ... | assistant camera: second unit |
Kharen Hill | ... | gallery photographer |
Jon Jovellanos | ... | best boy grip |
Charles Koetke | ... | leadman grip |
Craig Powell | ... | camera operator |
Ryan Purcell | ... | camera operator |
Mike Sanchez | ... | digital imaging technician |
Allison Short | ... | second assistant b camera |
Calen Zantolas | ... | chief lighting technician |
Troy Bassett | ... | rigging grip (uncredited) |
Tony Hyland | ... | key grip (uncredited) |
James Williams | ... | libra head technician (uncredited) |
Animation Department
Chris Barsamian | ... | animator |
Casting Department
Corinne Clark | ... | casting: Canada |
Jennifer Page | ... | casting: Canada |
Georgia Simon | ... | adr voice casting |
John Villacorta | ... | executive in charge of casting |
Costume and Wardrobe Department
Hollie McBeth | ... | key dyer breakdown artist |
Monique McRae | ... | assistant costume designer |
Zoya Niechoda | ... | costume assistant |
Alison Roy | ... | Cutter / cutter |
Heather Seshadri | ... | ager/dyer/costumer / costume maker / dyer breakdown artist / key dyer breakdown artist |
Kai Siperko | ... | costumer |
Editorial Department
Ren Manlolo | ... | dailies operator |
Mark Sawa | ... | post-production coordinator |
Jeff Stroot | ... | i/o operator |
Kevin Fairfax Harwood | ... | project manager (uncredited) |
Adam Kube | ... | dailies operator (uncredited) |
George Manno | ... | colorist (uncredited) |
Location Management
Amy Barager | ... | location assistant |
Philip A. Pacaud | ... | location manager (as Philip Pacaud) |
Derek Sutherland | ... | location production assistant |
Tom Teotico | ... | location scout |
James Thompson | ... | assistant location manager |
Jenna-Lee Perkins | ... | trainee assistant location manager (uncredited) |
Music Department
Michael Baber | ... | music editor |
Brad Dechter | ... | orchestrator |
Louis Febre | ... | composer: additional music |
Melyssa Hardwick | ... | executive in charge of music |
Mark Isham | ... | composer: theme music |
Andrew Kinney | ... | orchestrator |
Frank Macchia | ... | music preparation (uncredited) |
Tyler Parkinson | ... | music score engineer (uncredited) |
Andrew Shulman | ... | musician: cello |
Bill Booth | ... | musician: trombone (uncredited) |
Allison Cantor | ... | assistant to composer (uncredited) |
Jason La Rocca | ... | music scoring mixer (uncredited) |
Cindy O'Connor | ... | composer: additional music (uncredited) |
Peter Rotter | ... | orchestra contractor (uncredited) |
Michael D. Simon | ... | composer: additional music (uncredited) |
Script and Continuity Department
Helga Ungurait | ... | script supervisor |
Deirdre de Butler | ... | script supervisor: additional photography (uncredited) |
Transportation Department
Wayne Power | ... | transportation coordinator |
Steve Raymond | ... | picture car wrangler (uncredited) |
Additional Crew
Clark Candy | ... | production coordinator |
Dan Clark | ... | production staff (as Dan Clarke) |
Andrea Gruber | ... | publicity associate: International Publicity |
Felix Hernandez | ... | assistant to E. Kitsis & A. Horowitz / production staff |
Kirk Jarrett | ... | animal trainer |
Philip Edward Jones | ... | production staff (as Phil Jones) |
Caroline Jonsson | ... | production staff |
Lukasz Madziag | ... | assistant to producer |
Gaston Morrison | ... | production staff |
Jamie Payton | ... | head horse wrangler |
Melissa Ruffle | ... | production accountant |
David M. Taylor | ... | payroll accountant |
Daniel T. Thomsen | ... | executive story editor |
Shelby Tony | ... | accounting clerk |
Jason Yeung | ... | production assistant |
Carolyn Adair | ... | nurse (uncredited) |
Thomas Albus | ... | voice dubbing: Ty Olsson (uncredited) |
Tanja Dohse | ... | voice dubbing: Jennifer Morrison (uncredited) |
Rachel Graham | ... | studio teacher (uncredited) |
Ilona Grandke | ... | voice dubbing: Beverley Elliot (uncredited) |
Matthias Klie | ... | voice dubbing: Raphael Sbarge (uncredited) |
Laura Maire | ... | voice dubbing: Ginnifer Goodwin (uncredited) |
Josephine Ochej | ... | assistant to executive producer (uncredited) |
Hans Georg Panczak | ... | voice dubbing: Giancarlo Esposito (uncredited) |
Julia Rhodes | ... | stand in/double (uncredited) |
Mark Tachovsky | ... | assistant production office coordinator (uncredited) |
Louis Friedemann Thiele | ... | voice dubbing: Josh Dallas (uncredited) |
Claudia Urbschat-Mingues | ... | voice dubbing: Lana Parrilla (uncredited) |
Walter von Hauff | ... | voice dubbing: Brad Dourif (uncredited) |
Angela Wiederhut | ... | voice dubbing: Meghan Ory (uncredited) |