SpongeBob SquarePants (TV Series)
The Legend of Boo-Kini Bottom (2017)
Full Cast & Crew
Directed by
Mark Caballero | ||
Seamus Walsh | ||
Adam Paloian | ... | (supervising director) |
Writing Credits
Stephen Hillenburg | ... | (creator) |
Mr. Lawrence | ... | (written by) |
Andrew Goodman | ... | (animation writer) & |
Ben Gruber | ... | (animation writer) & |
Kaz | ... | (animation writer) |
Derek Drymon | ... | (developer) & |
Tim Hill | ... | (developer) & |
Nick Jennings | ... | (developer) |
Cast (in credits order)
Tom Kenny | ... | SpongeBob SquarePants / Jellyfish Bats / SpongeBob's Skin / SpongeBob's Skeleton / Gary (voice) | |
Bill Fagerbakke | ... | Patrick Star / Acorn Monster / Eel (voice) | |
Rodger Bumpass | ... | Squidward Tentacles / Fish Kids / Frog / Dragon (voice) | |
Clancy Brown | ... | Mr. Krabs / Fish Man / Eyes (voice) | |
Carolyn Lawrence | ... | Sandy Cheeks / Sandy Monster / Costumed Girl / Fish Kids / Kid Fish #2 (voice) | |
Mr. Lawrence | ... | Plankton / Buff Ghost / Ghost (voice) | |
Brian Doyle-Murray | ... | Flying Dutchman (voice) | |
Jill Talley | ... | Karen / Costumed Boy / Fish Kids / Seahorse / Kid Fish #1 (voice) |
Produced by
Marc Ceccarelli | ... | supervising producer |
Chris Finnegan | ... | stop motion producer (as Christopher Finnegan) |
Sarah Garcia-Rill | ... | line producer |
Stephen Hillenburg | ... | executive producer |
Chul-ho Kim | ... | supervising producer: Rough Draft Korea Co, ltd. (as Chulho Kim) |
Jennie Monica | ... | producer |
Kyung-suk Park | ... | executive producer: Rough Draft Korea Co, ltd. |
Vincent Waller | ... | supervising producer |
Hyejoon Yun | ... | co-executive producer: Rough Draft Korea Co, ltd. |
Music by
Steve Belfer | ||
Nicolas 'Nick' Carr | ... | (as Nicolas Carr) |
Sage Guyton | ||
Eban Schletter | ||
Jeremy Wakefield |
Cinematography by
Eric Adkins |
Casting By
Donna Grillo | ... | original casting director |
Shannon Reed |
Art Direction by
Peter Bennett |
Costume Design by
Carol Binion | ||
Robin Walsh |
Production Management
Dina Buteyn | ... | vice president of production |
Jennifer Gay | ... | production manager: for Nick Digital |
Philip Harris | ... | production manager |
Dale Malinowski | ... | current series management |
Claudia Spinelli | ... | executive in charge of production: for Nickelodeon |
David J. Steinberg | ... | senior vice president of production |
James Stephenson | ... | senior vice president of animation & games |
Art Department
Katie Bettini | ... | set panter |
Matt Brooks | ... | puppet fabricator |
Justin Connolly | ... | model & propmaker |
Gretchen Crookes | ... | junior puppet fabricator |
Sally Cruikshank | ... | prop designer / storyboard artist |
Devin Dahl | ... | set builder |
Alexandria Del Rosario | ... | art coordinator (as Alexandra Del Rosario) |
Frank Duran | ... | lead builder / lead set dresser |
Kathryn Evans | ... | scenic panter |
Gillian Hunt | ... | junior puppet fabricator |
Yooseon Veronica Hwang | ... | puppet fabricator |
Stephanie James | ... | junior puppet fabricator |
Katie Kalk | ... | additional junior puppet fabricator |
Paula Lauterbach | ... | mold maker |
Adrian Rose Leonard | ... | puppet fabricator |
Siyu Li | ... | additional junior puppet fabricator |
Amanda Maddock | ... | puppet fabricator |
Joanne-Line Malgouverne | ... | junior puppet fabricator (as Joanne Line) |
Kelly Mazurowski | ... | head set builder |
Zoe Miller | ... | additional junior puppet fabricator |
Brian Morante | ... | storyboard artist |
Tennessee Reid Norton | ... | puppet fabrication supervisor |
Leah N. Olbrich | ... | puppet fabricator |
Mamiko Otsubo | ... | set panter |
Greg Pinsoneault | ... | art department |
Felicia Rein | ... | art department |
Rachel Robinson | ... | additional junior puppet fabricator (as Rachael Robinson) |
Joe Schmidt | ... | art department: Haunted House Fabricator |
Max Shepard | ... | puppet fabricator |
Rebecca Stillman | ... | set panter |
Robin Walsh | ... | puppet artistic supervisor |
Max Winston | ... | puppet fabricator |
Sound Department
Justin Brinsfield | ... | director of audio production/recording engineer |
Matt Corey | ... | recording engineer |
Vincent Guisetti | ... | foley artist: Atlas Oceanic, Inc. |
Jeff Hutchins | ... | sound effects designer & editor: Atlas Oceanic, Inc. (as Jeffrey Hutchins) |
C.J. Kinyon | ... | machine room |
D.J. Lynch | ... | re-recording mixer: Atlas Oceanic, Inc. |
Gregory Mitchell | ... | machine room |
Michael Petak | ... | dialogue editor |
Aran Tanchum | ... | foley mixer: Atlas Oceanic, Inc. |
Frank Verderosa | ... | sound mixer |
Special Effects by
Robin Walsh | ... | puppeteer |
Visual Effects by
Andrew Babick | ... | visual effects coordinator |
Kei Chong | ... | puppet cg modling |
Ellen Coons | ... | visual effects artist |
Mike Dietz | ... | 2d specialist (as Michael) |
Ashley-Martin Dunn | ... | visual effects artist |
Paul Evangelista | ... | visual effects artist |
Shannon Gold | ... | visual effects artist |
Larry Ho | ... | visual effects supervisor |
Kimberly Madore | ... | digital operations engineer |
Kelly Mazurowski | ... | visual effects: Pinball sequence director |
Mardine J. Pouryousef | ... | digital operations engineer |
Eric Swanborg | ... | senior director of digital operations |
Camera and Electrical Department
Jean-Paul Bonneau | ... | electrician |
Carl Helder | ... | assistant camera |
Warren Sheetz | ... | camera assistant/grip/electrician |
Susie Shircliff | ... | electrician |
Animation Department
Cameron Baity | ... | animation supervisor |
Mark Caballero | ... | animation director / animator |
Soungsuk Cho | ... | head of assistant animation: Rough Draft Korea Co, ltd. |
Justin Connolly | ... | animator |
Ellen Coons | ... | animator |
Sally Cruikshank | ... | background painter / character designer |
Scott DaRos | ... | lead animator |
Mike Dietz | ... | lead animator (as Michael Dietz) |
Alfonso Estrada | ... | lead animator |
Olga Gerdjikov | ... | background supervisor |
Stephen Hillenburg | ... | original character designer |
Daren Jannace | ... | track reading & lip assignment |
Misha Klein | ... | lead animator |
Evan Koehne | ... | animation rigger / assistant animator |
Eun Young Lee | ... | head of background painting: Rough Draft Korea Co, ltd. (as Eunyoung Lee) |
Hyunkyu Lee | ... | head of layout: Rough Draft Korea Co, ltd. |
Ethan Marak | ... | animation rigger |
Sihanouk Mariona | ... | animator |
Neil Morrissey | ... | animator |
Tennessee Reid Norton | ... | animator |
Evelyn Jane Ross | ... | lip sync animation |
Boyoung Sung | ... | head of assistant animation: Rough Draft Korea Co, ltd. |
Doug TenNapel | ... | animator |
Seamus Walsh | ... | animation director / animator |
Teale Wang | ... | color key supervisor (as Teale Reon Wang) |
Tom Yasumi | ... | animation director |
Jun Hee Yu | ... | animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (as Junhee Yu) |
Casting Department
Lyberti Evans | ... | casting coordinator (as Lyberti Nelson) |
Molly Miller | ... | casting assistant |
Editorial Department
Estrella Capin | ... | animatic editor |
Richard A. Dominicus | ... | assistant picture editor (as Rick Dominicus) |
Christopher Hink | ... | supervising picture editor |
Kevin Kirwan | ... | colorist |
Diana La Grandeur | ... | post-production coordinator |
Dexter P. | ... | telecine colorist |
Oliver Pearce | ... | director of post-production / senior manager of post-production |
Music Department
Nicolas 'Nick' Carr | ... | music editor (as Nick Carr) |
Script and Continuity Department
Andrew Goodman | ... | script coordinator |
Additional Crew
Scott Albert | ... | executive story editor: for Nickelodeon |
Paul Anderson | ... | production coordinator |
Gahyun Baek | ... | production translation: Rough Draft Korea Co, ltd. |
Jean Paul Fernandez | ... | archive and resource library |
Ariel Goldberg | ... | manager: Talent Acquisition |
Ben Haist | ... | production assistant |
Tom Kenny | ... | voice director |
Matthias Klages | ... | voice dubbing |
Brian Koonce | ... | executive assistant |
David Lally | ... | production assistant |
Mr. Lawrence | ... | story editor |
Scott Mansz | ... | overseas supervisor: Rough Draft Korea Co, ltd. |
Anna Martino | ... | archive and resource library |
Emily Merl | ... | production coordinator |
Michael Pazmino | ... | archive and resource library |
Kate Remsen | ... | coordinator: network |
Alan Smart | ... | supervising director |
Hannah Watanabe-Rocco | ... | production assistant |
Thanks
Jeremy Spake | ... | special thanks |
Patrick Zung | ... | special thanks |